Unit Conditions
| Battery Health | N/A |
| used Duration | N/A |
| Scratches | No Scratches |
| Box | With Box |
| dents | No Dents |
| sim Variant | Dual SIM |
| Accessories With Device | N/A |
Walton NEXG N9 6/128Pre-owned
Mirror Black| Official| 128GB
৳14999 Tk
The Walton NEXG N9 is a feature-packed mid-range smartphone offering a large 6.82-inch HD+ display, triple AI cameras, and a powerful 5000mAh battery. Powered by MediaTek Helio G85 and Android 13.
Status :
Stock Available
Warranty :
7 Days Replacement Guaranty, 6 Months Services Warranty
128GB
6GB
Region:Official
specifications
| Display Size | 6.82 inches |
| Display Type | IPS LCD with 90Hz refresh rate |
| Display Resolution | 720 x 1640 pixels (HD+) |
| Dimensions | 170.6 x 77.6 x 9.1 mm |
| Weight | 219 grams |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, Dual standby) |
| OS | Android 13 |
| Chipset | MediaTek Helio G85 |
| Network | GSM / HSPA / LTE |
| Memory | 6GB RAM + 6GB virtual (12GB total), 128GB storage (expandable up to 256GB) |
| Main Camera | Triple: 50 MP (wide), 2 MP, 2 MP, with AI features and 1080p video |
| Selfie Camera | 8 MP, with AI and 1080p video |
| Sensors | Side-mounted fingerprint, gravity, proximity, light, compass |
| Battery Info | 5000mAh, 18W fast charging |
| Other Features / Info | Face unlock, USB Type-C, Game Booster, FM radio, Wi-Fi, Bluetooth |


